Naar de inhoud

Dit is een bètaversie van Builddocs. Je kunt alles bekijken, maar aanmelden en een abonnement afsluiten kan nog niet.

Koopgids

Garagedeuren en poorten

Koopgids · geen merken, geen modellen · gecontroleerd op 4 september 2026

Over de afsluiting van een garage, een carport of een oprit: het type deur, de aandrijving, de isolatie en de veiligheid. Het is een bouwdeel met bewegende delen onder veerspanning, en dat maakt de veiligheidsvoorzieningen belangrijker dan bij welk ander onderdeel van een woning.

Daarnaast speelt de vraag wat de garage moet zijn. Een onverwarmde stallingsruimte stelt andere eisen dan een garage die deels werkplaats of berging is en die aan de woning grenst.

Welke soorten zijn er?

De kanteldeur. Eén paneel dat naar buiten kantelt en onder het plafond schuift. Eenvoudig, betaalbaar, en hij vraagt ruimte vóór de deur bij het openen.

De sectionaaldeur. Meerdere horizontale panelen die langs geleiders naar het plafond lopen. Vraagt geen ruimte buiten, isoleert doorgaans beter, en is de meest toegepaste vorm.

De roldeur. Rolt op in een kast boven de opening. Neemt binnen weinig plafondruimte in beslag en is geschikt bij een lage garage.

Openslaande deuren. Twee vleugels, passend bij oudere panden en bij een landelijke stijl. Vragen ruimte buiten en zijn gevoeliger voor wind.

Zij-schuivende deuren, die langs de zijwand lopen.

En voor een oprit: een schuifpoort of een draaipoort, met een eigen aandrijving en met eigen veiligheidseisen.

Waar let je op

De veiligheid. Een garagedeur werkt met veren onder hoge spanning. Er horen voorzieningen te zijn tegen veerbreuk en tegen kabelbreuk, en bij een aangedreven deur een beveiliging die stopt en terugloopt bij weerstand. Dit is het onderdeel waarop je niet bezuinigt, en het is de reden om onderhoud niet uit te stellen.

De vrije doorrijhoogte en -breedte. Meet de opening en houd rekening met de ruimte die de geleiders innemen. Een sectionaaldeur kost bovenaan hoogte.

De isolatiewaarde, als de garage aan de woning grenst of verwarmd wordt. Een ongeïsoleerde deur in een gevel die verder wel is geïsoleerd, is een groot koudevlak.

Kierdichting. Een deur die niet aansluit, laat naast kou ook water, blad en ongedierte binnen.

De aandrijving. Kracht, snelheid, en of er een noodontgrendeling is voor het geval de stroom uitvalt.

Inbraakwerendheid. Een garage die in verbinding staat met de woning, is een toegangsweg; kijk naar de vergrendeling en naar de deur tussen garage en woning.

En het onderhoud. Veren, kabels en geleiders vragen periodieke controle en smering, en veren hebben een eindige levensduur uitgedrukt in het aantal cycli.

Wat past bij welk gebruik?

Voor een losstaande, onverwarmde garage: een kanteldeur of een eenvoudige sectionaaldeur.

Voor een garage die aan de woning grenst en die deels als berging of werkruimte dient: een geïsoleerde sectionaaldeur met goede kierdichting.

Voor een garage met een lage plafondhoogte: een roldeur.

Voor een oprit met beperkte ruimte: een schuifpoort in plaats van een draaipoort.

Voor een woning in een stijl waar het beeld telt: openslaande deuren of een sectionaaldeur met een houten afwerking.

En voor een garage waar je een auto laadt: kijk naar de elektrische aansluiting en naar de brandveiligheidseisen die daarbij horen; zie de koopgids over laadpunten.

Veelgemaakte fouten bij de keuze

Zelf aan de veren werken. Dit is de gevaarlijkste handeling aan een woning die een particulier kan uitvoeren; veren staan onder hoge spanning en een breuk gaat gepaard met veel energie.

Onderhoud uitstellen tot er iets breekt. Een gebroken kabel bij een deur die open staat, is een reëel risico.

Een ongeïsoleerde deur plaatsen in een gevel die aan de woning grenst.

De vrije hoogte niet meten en na levering ontdekken dat de auto er niet onderdoor kan.

Een aandrijving kiezen zonder noodontgrendeling.

En de deur tussen garage en woning behandelen als een binnendeur, terwijl hij een buitendeur is met eisen aan brandwerendheid en inbraakwerendheid.

Wat kost het?

Type

Indicatie inclusief montage

Opmerking

Kanteldeur, ongeïsoleerd

€ 700 - € 1.600

Ruimte nodig vóór de deur

Sectionaaldeur, ongeïsoleerd

€ 1.200 - € 2.500

Geen ruimte buiten nodig

Sectionaaldeur, geïsoleerd

€ 1.800 - € 4.000

Bij een aangrenzende garage

Roldeur

€ 1.500 - € 3.500

Weinig plafondruimte nodig

Openslaande deuren

€ 1.500 - € 4.000

Passend bij oudere panden

Elektrische aandrijving

€ 400 - € 1.200

Met noodontgrendeling

Schuifpoort met aandrijving

€ 3.000 - € 9.000

Inclusief rails en beveiliging

Onderhoudsbeurt

€ 100 - € 250 per beurt

Veren, kabels, geleiders

Bedragen zijn indicatief, prijspeil augustus 2026.

OnderdeelIndicatie inclusief montageToelichting
Kanteldeur, ongeïsoleerd€ 700 - € 1.600Ruimte nodig vóór de deur
Sectionaaldeur, ongeïsoleerd€ 1.200 - € 2.500Geen ruimte buiten nodig
Sectionaaldeur, geïsoleerd€ 1.800 - € 4.000Bij een aangrenzende garage
Roldeur€ 1.500 - € 3.500Weinig plafondruimte nodig
Openslaande deuren€ 1.500 - € 4.000Passend bij oudere panden
Elektrische aandrijving€ 400 - € 1.200Met noodontgrendeling
Schuifpoort met aandrijving€ 3.000 - € 9.000Inclusief rails en beveiliging
Onderhoudsbeurt€ 100 - € 250 per beurtVeren, kabels, geleiders

Bandbreedtes, geen offertes. Een gids zonder peildatum staat hier bewust niet met een precies bedrag — voor cijfers met een peilmoment en een bronvermelding zijn er de prijsgidsen.

Regels en regelgeving

Voor aangedreven deuren en poorten gelden Europese product- en veiligheidseisen, met verplichte beveiligingen tegen inklemming en tegen vallen.

Bij een garage die aan de woning grenst, gelden eisen aan de scheidingsconstructie en aan de deur daartussen, onder meer met het oog op brandveiligheid.

Het vervangen van een garagedeur in een bestaande opening is doorgaans vergunningsvrij; het maken van een nieuwe opening in een gevel is dat niet.

Bij een monument of in een beschermd gezicht kan de uitvoering aan eisen gebonden zijn.

Bij een poort aan de openbare weg gelden regels over uitzicht en over het niet hinderen van de openbare ruimte; bij een uitrit is een uitwegvergunning vaak nodig.

En bij een appartementencomplex met een gemeenschappelijke garage is de poort van de vereniging.

Zie voor meer informatie

Hielp dit?

We slaan alleen je antwoord op, en je toelichting als je die geeft. Geen naam, geen e-mailadres.

Alle koopgidsen

De Builddocs-redactie

Redactie ·

Builddocs verdient aan affiliate-doorklikken en aan abonnementen. Dat staat hier omdat het uitmaakt bij het lezen van een vergelijking.

Meer over de auteur

Onder een redactiestuk staat geen naam omdat er geen persoon achter zit, maar omdat de verantwoordelijkheid bij Builddocs als geheel ligt. Elk document heeft een datum waarop het is gecontroleerd; ontbreekt die, dan staat dat er ook.