Naar de inhoud

Dit is een bètaversie van Builddocs. Je kunt alles bekijken, maar aanmelden en een abonnement afsluiten kan nog niet.

Rekenhulp

Hoeveel grond, grind of tuinaarde heb je nodig

Gecontroleerd op 4 september 2026

Het korte antwoord

Alles wat los gestort wordt, reken je in kubieke meters: oppervlak maal laagdikte in meters. Een border van tien vierkante meter die je twintig centimeter ophoogt, vraagt 10 × 0,20 = twee kubieke meter.

De valkuil zit in het gewicht en de levering. Eén kuub tuinaarde weegt ongeveer 1.100 tot 1.300 kilo, grind ongeveer 1.500 tot 1.700 kilo, en zand ongeveer 1.500 kilo. Een big bag bevat doorgaans één kuub — en dat is bijna anderhalve ton die ergens moet worden neergezet.

Reken tien procent extra voor inklinking bij grond en teelaarde. Grind en split klinken niet in.

Wat je nodig hebt om te rekenen

Het oppervlak in vierkante meters, per vlak apart bij een onregelmatige tuin.

De gewenste laagdikte in centimeters. Voor een sierlaag grind vier tot vijf centimeter; voor een border die wordt ingeplant twintig tot dertig; voor een gazon dat opnieuw wordt aangelegd tien tot vijftien centimeter teelaarde.

Wat eronder ligt, en of dat weg moet. Grond afvoeren is vaak duurder dan grond aanvoeren.

Of er worteldoek onder komt.

De bereikbaarheid: kan er een kraan of een kipper bij, of moet alles per kruiwagen door de woning of door een poort.

Zo reken je het uit

Materiaal

Gewicht per m³

Gebruikelijke laagdikte

Tuinaarde of teelaarde

1.100 – 1.300 kg

20 – 30 cm bij een border

Potgrond

300 – 500 kg

Alleen in bakken

Compost

600 – 800 kg

3 – 5 cm als toplaag

Zand, ophoogzand

1.500 kg

Cunet 20 – 40 cm

Straatzand

1.500 kg

4 – 5 cm

Grind, siergrind 8–16 mm

1.500 – 1.700 kg

4 – 6 cm

Split, 8–16 mm

1.400 – 1.600 kg

4 – 6 cm

Boomschors

250 – 400 kg

5 – 8 cm

Houtsnippers

250 – 350 kg

5 – 10 cm

Puin- of menggranulaat

1.600 – 1.900 kg

Fundering onder verharding

Worteldoek

—

1,05 m² per m² met overlap

Inklinking bij grond en aarde

+10 %

Grind en split: geen

De rekenregel. Oppervlak in vierkante meters maal de laagdikte in meters geeft de kubieke meters. Vermenigvuldig met het gewicht per kuub om te weten wat er wordt geleverd.

Rekenvoorbeeld. Een border van 12,00 m² die 25 centimeter wordt opgehoogd met tuinaarde, en een grindpad van 8,00 m² met een laag van 5 centimeter op worteldoek.

  • tuinaarde: 12,00 × 0,25 = 3,00 m³, plus 10 % inklinking = 3,3 m³ → ongeveer 4.000 kg
  • grind: 8,00 × 0,05 = 0,4 m³ → ongeveer 650 kg
  • worteldoek: 8,00 × 1,05 = 8,4 m²

Die vier ton tuinaarde is het getal dat de logistiek bepaalt. Vier big bags moeten met een kraanwagen worden geplaatst, en de plek waar zij komen te staan, moet dat kunnen dragen — op een terras of boven een kelder is dat een reële vraag.

MateriaalGewicht per m³Gebruikelijke laagdikte
Tuinaarde of teelaarde1.100 – 1.300 kg20 – 30 cm bij een border
Potgrond300 – 500 kgAlleen in bakken
Compost600 – 800 kg3 – 5 cm als toplaag
Zand, ophoogzand1.500 kgCunet 20 – 40 cm
Straatzand1.500 kg4 – 5 cm
Grind, siergrind 8–16 mm1.500 – 1.700 kg4 – 6 cm
Split, 8–16 mm1.400 – 1.600 kg4 – 6 cm
Boomschors250 – 400 kg5 – 8 cm
Houtsnippers250 – 350 kg5 – 10 cm
Puin- of menggranulaat1.600 – 1.900 kgFundering onder verharding
Worteldoek—1,05 m² per m² met overlap
Inklinking bij grond en aarde+10 %Grind en split: geen

Waar het misgaat

Er wordt in zakken gerekend waar kuubs horen. Een zak potgrond van veertig liter is 0,04 kuub. Voor drie kuub heb je vijfenzeventig zakken nodig, en dan ben je duurder uit dan met een big bag.

De inklinking wordt vergeten. Verse tuinaarde zakt in het eerste jaar tien tot vijftien procent. Wie precies op maat ophoogt, heeft na een winter een border die te laag ligt.

De grond die eruit moet, wordt vergeten. Bij het aanleggen van een pad of een terras moet er eerst grond uit. Afvoer is een aparte post en vaak duurder dan aanvoer, zeker als de grond niet schoon is.

Het gewicht wordt onderschat. Eén big bag is anderhalve ton. Op een tuinvlonder, een dakterras of boven een kelder is dat geen vanzelfsprekendheid.

Grind wordt zonder worteldoek gestort. Binnen twee jaar zit het grind door de grond en groeit alles erdoorheen. Het doek is de goedkoopste laag van het geheel en het bepaalt hoe lang het mooi blijft.

Het maaiveld wordt te hoog. Grond of grind tegen de gevel ophogen brengt de waterkering onder de grond, en dat is een van de meest voorkomende oorzaken van optrekkend vocht.

Wat dit voor jou betekent

Woningeigenaar. Twee dingen die verder gaan dan de rekensom. Hoog niet op tegen de gevel — houd minstens twee lagen metselwerk vrij onder de begane grondvloer. En verhard niet meer dan nodig: regenwater dat in de tuin infiltreert, belast de riolering niet en houdt bij een woning op houten palen de grondwaterstand op peil.

Vraag bij levering waar de big bags kunnen staan en hoe lang; een kraanwagen die de straat blokkeert, vraagt soms een ontheffing van de gemeente.

VvE. Grondwerk op gemeenschappelijk terrein is een zaak van de vereniging, ook wanneer een tuin als privégedeelte is toegewezen. Twee punten voor een bestuur: let op ophoging tegen de gevel door bewoners, want dat levert vochtschade op waarvoor de vereniging opdraait, en let op zware opslag boven een parkeerkelder of een souterrain.

Huurder. Tuinonderhoud is doorgaans voor je rekening; het ophogen of afgraven van de tuin is een verandering die toestemming vraagt, zeker wanneer het de hoogte tegen de gevel raakt.

Zelfbouwer. Reken het grondverzet in twee richtingen: wat eruit gaat en wat erin komt. Afvoeren is bij een nieuw terrein vaak duurder dan aanvoeren.

Vakman. Geef de verdichtingsfactor op waarmee u rekent. Losse grond zakt vijftien tot twintig procent in en dat is precies het verschil waarover achteraf discussie ontstaat.

Zie voor meer informatie

Hielp dit?

We slaan alleen je antwoord op, en je toelichting als je die geeft. Geen naam, geen e-mailadres.

Alle rekenhulpen