Naar de inhoud

Dit is een bètaversie van Builddocs. Je kunt alles bekijken, maar aanmelden en een abonnement afsluiten kan nog niet.

Rekenhulp

Hoeveel isolatie heb je nodig, en haal je de subsidie

Gecontroleerd op 4 september 2026

Het korte antwoord

De isolatiewaarde die je bereikt, is de dikte in meters gedeeld door de lambda-waarde van het materiaal. Voor minerale wol met een lambda van 0,035 betekent tien centimeter dus een Rd van ongeveer 2,9; voor een Rd van 3,5 heb je ruim twaalf centimeter nodig.

Dat getal 3,5 is geen toeval: voor vloer- en bodemisolatie stelt de ISDE-subsidie een eis van Rd 3,5 of hoger en een oppervlak van ten minste 20 vierkante meter. Wie op 3,2 uitkomt, isoleert bijna even goed en krijgt niets.

Reken op vijf procent meer materiaal dan het kale oppervlak, voor pasverlies en aansluitingen.

Wat je nodig hebt om te rekenen

Het te isoleren oppervlak in vierkante meters. Voor een vloer of vlieringvloer is dat het vloeroppervlak; voor een dak het schuine dakvlak, dat groter is dan de plattegrond eronder.

De lambda-waarde van het materiaal. Die staat op de verpakking of in het productblad, als een getal tussen 0,022 en 0,045 W/mK. Lager is beter isolerend bij dezelfde dikte.

De beschikbare dikte. Bij een vloer tussen de balken, bij een dak tussen de sporen, bij een spouw de spouwbreedte. Dit is bijna altijd de beperkende factor.

De bestaande isolatie, als die er is, met dikte en materiaal.

De actuele subsidievoorwaarden. Die wijzigen per jaar; controleer ze vóór je opdracht geeft.

Zo reken je het uit

Materiaalgroep

Lambda (W/mK)

Dikte voor Rd 3,5

Opmerking

Minerale wol, glas- of steenwol

0,032 – 0,040

11 – 14 cm

Meest gebruikt; goedkoop, dik

EPS-platen

0,033 – 0,038

12 – 13 cm

Vloer en bodem

PIR- of PUR-plaat

0,022 – 0,027

8 – 10 cm

Duurst, dunst; bij weinig ruimte

Houtvezelplaat

0,038 – 0,045

13 – 16 cm

Beter zomercomfort, dikker

Ingeblazen EPS-parels

0,033 – 0,035

niet van toepassing

Spouw: de spouwbreedte bepaalt

Ingeblazen glaswol

0,035 – 0,040

niet van toepassing

Spouw: idem

Bodemafsluiting met folie

niet van toepassing

niet van toepassing

Tegen optrekkend vocht, niet tegen warmteverlies

De rekenregel. Rd is de dikte in meters gedeeld door de lambda-waarde. Dus 0,12 meter minerale wol met lambda 0,035 geeft 0,12 ÷ 0,035 = 3,4.

Isoleer je bovenop bestaande isolatie, dan tel je de Rd-waarden bij elkaar op.

Rekenvoorbeeld. Een kruipruimte van 6,00 bij 8,00 meter, te isoleren met EPS-platen tegen de onderzijde van de vloer, lambda 0,035.

  • oppervlak: 6,00 × 8,00 = 48,00 m²
  • benodigd materiaal: 48,00 × 1,05 = 50,40 m²
  • voor Rd 3,5: 3,5 × 0,035 = 0,1225 meter, dus een plaat van 125 mm
  • toets ISDE: Rd 3,5 gehaald, oppervlak 48 m² ruim boven de 20 m² → komt in aanmerking
  • met een plaat van 100 mm: 0,10 ÷ 0,035 = 2,9 → komt niet in aanmerking

Het verschil tussen 100 en 125 millimeter is bij dit oppervlak enkele honderden euro's aan materiaal, tegenover een subsidiebedrag dat een veelvoud is. Dit is de rekensom die het vaakst wordt gemist.

MateriaalgroepLambda (W/mK)Dikte voor Rd 3,5Opmerking
Minerale wol, glas- of steenwol0,032 – 0,04011 – 14 cmMeest gebruikt; goedkoop, dik
EPS-platen0,033 – 0,03812 – 13 cmVloer en bodem
PIR- of PUR-plaat0,022 – 0,0278 – 10 cmDuurst, dunst; bij weinig ruimte
Houtvezelplaat0,038 – 0,04513 – 16 cmBeter zomercomfort, dikker
Ingeblazen EPS-parels0,033 – 0,035niet van toepassingSpouw: de spouwbreedte bepaalt
Ingeblazen glaswol0,035 – 0,040niet van toepassingSpouw: idem
Bodemafsluiting met folieniet van toepassingniet van toepassingTegen optrekkend vocht, niet tegen warmteverlies

Waar het misgaat

Er wordt op dikte gekozen in plaats van op Rd. Tien centimeter van het ene materiaal isoleert anderhalf keer zo goed als tien centimeter van het andere. De dikte zegt niets zonder de lambda erbij.

De subsidiegrens wordt net gemist. Zie het rekenvoorbeeld. Wie op Rd 3,4 uitkomt, heeft alle kosten en geen subsidie. Reken de grens uit vóór je de dikte bestelt.

Het minimumoppervlak wordt vergeten. Voor vloer- en bodemisolatie geldt een ondergrens van 20 vierkante meter. Een kleine kruipruimte onder een uitbouw haalt die niet.

Het schuine dakvlak wordt gerekend als de plattegrond. Een dakvlak onder 45 graden is ongeveer anderhalf keer zo groot als de vloer eronder. Meet langs het dakvlak, niet op de tekening van de begane grond.

Er wordt geïsoleerd zonder dampremmende laag. Isolatie zonder een dampremmende laag aan de warme zijde levert vocht in de constructie op. Dat kost geen extra rekenwerk maar het staat wel op de materiaallijst, en het wordt vergeten.

De spouw wordt geïsoleerd zonder voorinspectie. Bij een gevel die al vocht doorlaat, maakt isolatie het probleem groter. De rekensom is dan niet aan de orde; de gevel is dat.

Wat dit voor jou betekent

Woningeigenaar. Twee besluiten bepalen het rendement. Isoleer tot boven de subsidiegrens en niet tot vlak eronder, en laat de gevel of de kruipruimte eerst beoordelen als er vochtklachten zijn. Isolatie in een natte constructie is weggegooid geld en zij veroorzaakt schade.

Controleer de actuele ISDE-voorwaarden op de website van RVO voordat je opdracht geeft. De waarden in deze rekenhulp gelden per 17 augustus 2026 en zij wijzigen per subsidiejaar.

VvE. Isolatie van gevel, dak en gemeenschappelijke vloeren is een besluit van de vergadering, en er bestaan subsidieregelingen die specifiek voor VvE's gelden en die verder gaan dan de ISDE voor particulieren. Laat de berekening maken vóór het besluit en niet erna, want de vergadering moet stemmen over een dikte en een bedrag, niet over een voornemen.

Huurder. Isolatie is werk voor de verhuurder en het telt mee in het woningwaarderingsstelsel; betere isolatie kan dus tot een hogere maximale huur leiden, en tegelijk tot een lagere energierekening. Bij een corporatie loopt dit via het verduurzamingsprogramma. Zelf isoleren is zelden verstandig: je investeert in het bezit van een ander.

Zelfbouwer. Bij nieuwbouw gelden andere eisen dan de subsidiedrempels: de regelgeving vraagt om een prestatie voor het hele gebouw en niet om een waarde per maatregel.

Koper. Reken vóór de aankoop uit welke maatregelen subsidiabel zijn. De aanvraag moet meestal binnen een vaste termijn na de werkzaamheden liggen, en die termijn loopt door tijdens een verbouwing.

Vakman. Zet de bereikte isolatiewaarde per maatregel op de factuur. Zonder die waarde valt de subsidieaanvraag van uw klant af, en dat komt bij u terug.

VvE-beheerder. Bij een VvE loopt de aanvraag via de vereniging en niet via de eigenaren. Controleer de drempelwaarden en het aantal woningen voordat u de opdracht verstrekt.

Zie voor meer informatie

Hielp dit?

We slaan alleen je antwoord op, en je toelichting als je die geeft. Geen naam, geen e-mailadres.

Alle rekenhulpen