Naar de inhoud

Dit is een bètaversie van Builddocs. Je kunt alles bekijken, maar aanmelden en een abonnement afsluiten kan nog niet.

Rekenhulp

Wat is de herbouwwaarde van je woning

Gecontroleerd op 4 september 2026

Het korte antwoord

De herbouwwaarde is wat het kost om je woning na een totale verwoesting opnieuw te bouwen op dezelfde plek — exclusief de grond, exclusief de fundering die blijft liggen, en inclusief sloop en puinruiming.

Als vuistregel reken je op € 1.400 tot € 2.200 per vierkante meter bruto vloeroppervlak voor een gewone woning, en meer bij een monument, een rieten dak of een bijzondere bouwwijze.

Voor een tussenwoning van 120 vierkante meter kom je daarmee op € 170.000 tot € 265.000. Dat getal staat los van de marktwaarde: in een dure stad is de herbouwwaarde vaak een fractie van de verkoopprijs, en in een krimpgebied soms hoger.

Wat je nodig hebt om te rekenen

Het bruto vloeroppervlak van alle bouwlagen samen, gemeten aan de buitenzijde. Dus inclusief de muren, en inclusief de zolder als die is afgewerkt.

Het woningtype: tussenwoning, hoekwoning, twee-onder-een-kap, vrijstaand, appartement.

Het bouwjaar en de bouwwijze. Traditioneel metselwerk, houtskeletbouw, of een bijzondere constructie.

Bijzondere onderdelen: rieten dak, monumentale gevel, glas-in-lood, natuursteen, een kelder.

Bijgebouwen: garage, schuur, carport, tuinhuis — die tellen mee, vaak tegen een lagere prijs per vierkante meter.

De aanwezige installaties: zonnepanelen, warmtepomp, vloerverwarming, domotica.

Zo reken je het uit

Type

Herbouwwaarde per m² BVO

Opmerking

Tussenwoning, traditioneel

€ 1.400 – € 1.800

Twee gedeelde muren

Hoekwoning

€ 1.500 – € 1.900

Meer gevel per m²

Twee-onder-een-kap

€ 1.600 – € 2.000

—

Vrijstaand

€ 1.700 – € 2.200

Vier gevels, eigen fundering

Appartement

€ 1.300 – € 1.800

Vaak collectief verzekerd

Monument of bijzondere gevel

€ 2.200 – € 4.000

Herstel in oude staat

Rieten dak, toeslag

+ € 150 – € 300 per m² dak

Ook hogere premie

Garage of berging, aangebouwd

€ 600 – € 1.000

Lagere afwerking

Tuinhuis of carport

€ 400 – € 900

Soms apart te verzekeren

Kelder

€ 1.200 – € 2.000

Waterdicht maken is de kostenpost

Sloop en puinruiming

8 – 12 % van de bouwsom

Hoort in de herbouwwaarde

Zonnepanelen

€ 350 – € 550 per paneel

Apart opgeven bij de verzekeraar

Honorarium architect en constructeur

8 – 12 % van de bouwsom

Ook bij herbouw nodig

De rekenregel. Bruto vloeroppervlak maal de prijs per vierkante meter voor je woningtype, plus de bijgebouwen, plus de toeslagen voor bijzondere onderdelen, plus sloop en honoraria.

Rekenvoorbeeld. Een tussenwoning uit 1985, twee bouwlagen van 60 m² plus een afgewerkte zolder van 40 m², met een aangebouwde berging van 8 m² en tien zonnepanelen.

  • BVO woning: 60 + 60 + 40 = 160 m²
  • basis: 160 × € 1.600 = € 256.000
  • berging: 8 × € 800 = € 6.400
  • zonnepanelen: 10 × € 450 = € 4.500
  • subtotaal: € 266.900
  • sloop en puinruiming 10 %: € 26.700
  • honoraria 10 %: € 26.700
  • herbouwwaarde ongeveer € 320.000

Vergelijk dat met het bedrag op je polis. Staat daar aanzienlijk minder, dan ben je onderverzekerd — en dan wordt bij elke schade, ook bij een kleine, evenredig minder uitgekeerd.

TypeHerbouwwaarde per m² BVOOpmerking
Tussenwoning, traditioneel€ 1.400 – € 1.800Twee gedeelde muren
Hoekwoning€ 1.500 – € 1.900Meer gevel per m²
Twee-onder-een-kap€ 1.600 – € 2.000—
Vrijstaand€ 1.700 – € 2.200Vier gevels, eigen fundering
Appartement€ 1.300 – € 1.800Vaak collectief verzekerd
Monument of bijzondere gevel€ 2.200 – € 4.000Herstel in oude staat
Rieten dak, toeslag+ € 150 – € 300 per m² dakOok hogere premie
Garage of berging, aangebouwd€ 600 – € 1.000Lagere afwerking
Tuinhuis of carport€ 400 – € 900Soms apart te verzekeren
Kelder€ 1.200 – € 2.000Waterdicht maken is de kostenpost
Sloop en puinruiming8 – 12 % van de bouwsomHoort in de herbouwwaarde
Zonnepanelen€ 350 – € 550 per paneelApart opgeven bij de verzekeraar
Honorarium architect en constructeur8 – 12 % van de bouwsomOok bij herbouw nodig

Waar het misgaat

De herbouwwaarde wordt verward met de marktwaarde of de WOZ-waarde. Alle drie zijn iets anders. De marktwaarde bevat de grond en de ligging; de herbouwwaarde niet.

De polis wordt nooit geactualiseerd. Bouwkosten zijn de afgelopen jaren sterk gestegen. Een polis van tien jaar geleden zonder indexering dekt de huidige herbouwkosten vrijwel zeker niet.

Verbouwingen worden niet doorgegeven. Een uitbouw, een dakkapel of een luxe badkamer verhoogt de herbouwwaarde. Wie dat niet meldt, is onderverzekerd voor precies het deel waar het meeste geld in zit.

Sloop en honoraria worden vergeten. Herbouwen betekent eerst opruimen en opnieuw laten tekenen en berekenen. Samen is dat al snel een vijfde van de bouwsom.

Zonnepanelen en installaties worden niet apart opgegeven. Bij veel polissen vallen die alleen onder de dekking als ze zijn gemeld.

Bij een monument wordt met een gewone prijs gerekend. Herstel in de oude staat is een veelvoud van nieuwbouw, en dat is precies wat bij een monument moet gebeuren.

Wat dit voor jou betekent

Woningeigenaar. Doe deze som één keer en herhaal hem na elke verbouwing. Vraag daarnaast om een garantie tegen onderverzekering — de meeste verzekeraars bieden die als je een herbouwwaardemeter invult; dan is het bedrag op de polis niet meer je risico.

De herbouwwaarde is bovendien de basis onder de onderhoudsreservering: één tot anderhalf procent per jaar, en dat percentage reken je over dit getal.

VvE. Het gebouw wordt collectief verzekerd op basis van de herbouwwaarde van het geheel, en de vereniging is verplicht het gebouw verzekerd te houden. Onderverzekering raakt dan alle eigenaren tegelijk.

Drie punten voor een bestuur. Laat de herbouwwaarde elke vijf jaar taxeren door een deskundige; dat levert doorgaans een garantie tegen onderverzekering op. Neem verbouwingen door bewoners mee — een reeks uitbouwen of dakkapellen verhoogt de herbouwwaarde van het complex. En controleer wat er is meeverzekerd: bergingen, parkeerkelder, lift, zonnepanelen en de aanleg van het terrein staan lang niet altijd op de polis.

Huurder. De opstal is van de verhuurder en die verzekert die. Je verzekert je inboetel, en bij een huurwoning ook de zelf aangebrachte voorzieningen — een keuken of een badkamer die je zelf hebt betaald, valt niet vanzelf onder de opstalverzekering van de verhuurder.

Koper. Vraag naar de herbouwwaarde voordat je de opstalverzekering afsluit. Een onderverzekerde woning krijgt bij schade naar rato uitgekeerd, en dat merk je pas op het slechtste moment.

Vakman. Onderbouw uw raming met vierkante meters en afwerkingsniveau. Een herbouwwaarde die op een vuistregel per kubieke meter is gebaseerd, houdt bij een monument geen stand.

Beheerder. Laat de herbouwwaarde van uw bezit periodiek toetsen. Bouwkosten zijn sinds 2021 sneller gestegen dan de indexering die de meeste polissen toepassen.

VvE-beheerder. De opstalverzekering van de VvE dekt het hele gebouw en niet de som van de woningen. Laat de waarde taxeren en niet indexeren als de laatste taxatie ouder is dan vijf jaar.

Zie voor meer informatie

Hielp dit?

We slaan alleen je antwoord op, en je toelichting als je die geeft. Geen naam, geen e-mailadres.

Alle rekenhulpen