Naar de inhoud

Dit is een bètaversie van Builddocs. Je kunt alles bekijken, maar aanmelden en een abonnement afsluiten kan nog niet.

Rekenhulp

Wat kost een verbouwing per vierkante meter

Gecontroleerd op 4 september 2026

Het korte antwoord

Voor een aanbouw of uitbouw reken je op € 1.800 tot € 3.000 per vierkante meter, inclusief fundering, ruwbouw, afbouw en installaties. Voor een dakopbouw op € 1.600 tot € 2.800. Voor het verbouwen van een bestaande ruimte — zolder tot slaapkamer, garage tot woonkamer — op € 700 tot € 1.500.

Deze bedragen zijn inclusief btw en exclusief keuken, sanitair en losse inrichting.

De bandbreedte is breed en dat is geen slordigheid: de afwerking bepaalt de helft van het bedrag. Dezelfde uitbouw met een standaardafwerking of met een stalen pui, een gietvloer en vloerverwarming scheelt eenvoudig een factor anderhalf.

Wat je nodig hebt om te rekenen

Het te verbouwen of toe te voegen vloeroppervlak in vierkante meters.

Het type ingreep: toevoegen van volume, of het verbouwen van bestaande ruimte.

Het afwerkingsniveau dat je wilt: standaard, midden of hoog.

Welke installaties erbij komen: elektra, water, verwarming, ventilatie, vloerverwarming.

Of er constructief wordt ingegrepen: een doorbraak, een draagmuur, een nieuwe fundering.

Of er een vergunning nodig is, en of er een constructeur en een tekenaar bij komen.

Zo reken je het uit

Ingreep

Prijs per m²

Opmerking

Uitbouw begane grond, standaard

€ 1.800 – € 2.400

Inclusief fundering en plat dak

Uitbouw met hoge afwerking

€ 2.400 – € 3.000

Stalen pui, gietvloer, vloerverwarming

Dakopbouw

€ 1.600 – € 2.800

Geen fundering, wel constructief

Dakkapel, standaardmaat

€ 5.500 – € 12.000 per stuk

Niet per m² te rekenen

Zolder tot verblijfsruimte

€ 700 – € 1.400

Isolatie, dakraam, trap, elektra

Garage tot woonruimte

€ 800 – € 1.500

Vloer, isolatie, ventilatie, elektra

Kelder uitgraven en waterdicht maken

€ 2.500 – € 4.500

Zeer situatieafhankelijk

Badkamer vernieuwen, compleet

€ 1.200 – € 2.500 per m²

Inclusief sanitair en tegelwerk

Keuken plaatsen, exclusief keuken

€ 200 – € 500 per m²

Alleen aansluitingen en afwerking

Doorbraak in een draagmuur

€ 2.500 – € 6.000 per opening

Inclusief stalen ligger en constructeur

Constructieberekening

€ 400 – € 1.500

Per project

Tekenwerk en vergunningaanvraag

€ 1.200 – € 3.500

Bij een vergunningplichtige ingreep

Onvoorzien

10 – 15 % van de som

Geen luxe maar een post

De rekenregel. Oppervlak maal de prijs per vierkante meter, plus de losse posten die niet per vierkante meter gaan — dakkapel, doorbraak, constructeur, tekenwerk — plus tien tot vijftien procent onvoorzien.

Rekenvoorbeeld. Een uitbouw van 4,00 bij 3,50 meter aan de achterzijde, standaardafwerking met vloerverwarming, plus een doorbraak in de bestaande achtergevel.

  • oppervlak: 4,00 × 3,50 = 14,00 m²
  • ruwbouw en afbouw: 14,00 × € 2.100 = € 29.400
  • doorbraak met stalen ligger: € 4.000
  • constructieberekening: € 900
  • tekenwerk: vergunningvrij, dus € 0
  • subtotaal: € 34.300
  • onvoorzien 12 %: € 4.100
  • totaal ongeveer € 38.400

Dat laatste bedrag is wat je reserveert. Wat je in een offerte ziet, is het subtotaal — en het verschil van vierduizend euro is precies waar de meeste verbouwingen op stuklopen.

IngreepPrijs per m²Opmerking
Uitbouw begane grond, standaard€ 1.800 – € 2.400Inclusief fundering en plat dak
Uitbouw met hoge afwerking€ 2.400 – € 3.000Stalen pui, gietvloer, vloerverwarming
Dakopbouw€ 1.600 – € 2.800Geen fundering, wel constructief
Dakkapel, standaardmaat€ 5.500 – € 12.000 per stukNiet per m² te rekenen
Zolder tot verblijfsruimte€ 700 – € 1.400Isolatie, dakraam, trap, elektra
Garage tot woonruimte€ 800 – € 1.500Vloer, isolatie, ventilatie, elektra
Kelder uitgraven en waterdicht maken€ 2.500 – € 4.500Zeer situatieafhankelijk
Badkamer vernieuwen, compleet€ 1.200 – € 2.500 per m²Inclusief sanitair en tegelwerk
Keuken plaatsen, exclusief keuken€ 200 – € 500 per m²Alleen aansluitingen en afwerking
Doorbraak in een draagmuur€ 2.500 – € 6.000 per openingInclusief stalen ligger en constructeur
Constructieberekening€ 400 – € 1.500Per project
Tekenwerk en vergunningaanvraag€ 1.200 – € 3.500Bij een vergunningplichtige ingreep
Onvoorzien10 – 15 % van de somGeen luxe maar een post

Waar het misgaat

De post onvoorzien ontbreekt. Bij een verbouwing in een bestaande woning komt er altijd iets tevoorschijn: een leiding op de verkeerde plek, een balklaag die zwakker is dan gedacht, asbest. Tien tot vijftien procent is geen buffer maar een begrotingspost.

Er wordt gerekend met de vierkantemeterprijs van nieuwbouw. Verbouwen is duurder per vierkante meter dan nieuwbouw: kleinere aantallen, moeilijker bereikbaar, aansluiten op wat er al staat, en werken in een bewoond huis.

Keuken en sanitair worden meegerekend of juist vergeten. Zeg vooraf wat er wel en niet in zit; dat is de meest voorkomende bron van misverstand tussen opdrachtgever en aannemer.

Meerwerk wordt mondeling afgesproken. Elke wijziging tijdens de bouw hoort schriftelijk, met een prijs erbij, vóór hij wordt uitgevoerd. Zonder dat wordt de eindafrekening een discussie.

De bijkomende kosten worden vergeten. Vergunningleges, aansluitkosten van de netbeheerder, een container, tijdelijke huisvesting, verzekering tijdens de bouw.

Er wordt op de laagste offerte gekozen zonder de omschrijvingen te vergelijken. Twee offertes die duizenden euro's schelen, beschrijven vrijwel altijd verschillend werk. Zonder een gelijke uitvraag vergelijk je niets.

Wat dit voor jou betekent

Woningeigenaar. Het besluit dat de meeste teleurstelling voorkomt: schrijf op wat je wilt voordat je offertes vraagt. Eén omschrijving, aan alle aannemers dezelfde, met de afwerking en de installaties erin. Dat is precies waar het uitvraagdocument op dit platform voor bestaat.

Reken bij het financieren met het bedrag inclusief onvoorzien en niet met de offerte. Een verbouwing die halverwege stilvalt omdat het geld op is, is duurder dan dezelfde verbouwing in één keer.

VvE. Een verbouwing binnen een appartement raakt vrijwel altijd iets gemeenschappelijks: een leiding in de schacht, de vloerconstructie, de gevel, de ventilatie. Toestemming van de vergadering is bij constructieve ingrepen en bij gevelwijzigingen geen formaliteit.

Twee punten voor een bestuur. Stel bij elke aanvraag een constructieve toets en een verklaring over de vloerafwerking als voorwaarde, en leg vast dat de eigenaar aansprakelijk is voor schade aan gemeenschappelijke delen — anders draagt de vereniging het risico van een verbouwing waar zij niets aan heeft.

Huurder. Verbouwen in een huurwoning vraagt schriftelijke toestemming. Leg daarbij vast wat er bij vertrek mag blijven en wat je moet terugbrengen; dat is de afspraak die achteraf het meeste geld waard is.

Koper. Reken de verbouwing door voordat je biedt, en houd rekening met de grens van je financiering. Een verbouwing die je meefinanciert, vraagt een onderbouwing die vóór de overdracht klaar moet zijn.

Zelfbouwer. De prijs per vierkante meter zegt weinig zonder afwerkingsniveau. Bepaal eerst het niveau, dan het aantal meters.

Vakman. Gebruik het kengetal alleen om een begroting te toetsen en nooit om er een te maken. Een klant die het getal kent, verwacht uitleg over het verschil met uw offerte.

Zie voor meer informatie

Hielp dit?

We slaan alleen je antwoord op, en je toelichting als je die geeft. Geen naam, geen e-mailadres.

Alle rekenhulpen